How to pack Jeans hardware buckles fast and correct BSTV-450AZ
Product Details:
Place of Origin: Foshan, China
Brand Name: Bestar Packaging
Certification: NB CE
Model Number: Bestar hardware packaging machine BSTV-450AZ
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Bestar Packaging Machine
Packaging Details: standard export wooden case
Delivery Time: 15-20 working day
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30-50 sets per month
Contact Now
Detailed Product Description
Voltage & Power: 220V, 50/60HZ, 6.5KW Application: Hardware, Screw, Nail, Bolt, Spring, Nuts, Fastener, Washers, Rivets, Inserts
Automatic Grade: Fully Automatic, Semi-automatic Type: Automatic Packing Machine
Packaging Type: Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Pouch, Pillow Bag/Gusset Bag/Quad Bag Film Width: Max 450mm
Bag Width: 80-215mm Bag Length: Max 300mm
Film Roll Diameter: Standard Max 320mm Film Thickness: 50-120 Microns
Warranty: 1 Year Function: Weighing, Filling, Sealing
Product Name: Automatic Weighing Packaging Machine Packing Speed: 20-42 Bags/min
Machine Material: Stainless Steel Machine Weight: 1200KGS
Contact Person: Rachel He Mobile/whatsapp: +86 13794095877
Wechat: Rachelbestar Skype: Rachel Bestar
Email: Bestarrachel@gmail.com E-mail: Rachel@bestarpackaging.com
Website: Www.verticalpackagingmachinery.com Youtube: Youtube.com/@bestarpackagingrachel
Twitter: Https://twitter.com/BestarRachelHe QQ: 1326935862
How to pack Jeans hardware buckles fast and correct
Bestar VFFS hardware packaging machine with 10-head weighing machine
100mm long iron nail automatic weighing and packaging machine
Wire nails long nails pouch packing machine with multi heads weigher
Bestar wire nails packaging machine with automatic weighing function
Bestar customized packing machine for hardware long nails
Automatic weighing packing machine for iron nails length 60mm
How to pack super long iron nails 100mm of 2KG pouch
1-5KG hardware iron sheets automatic weighing packing machine
Metal gasket, hardware accessories weighing and packaging machine
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Bestar hardware packing machine pictures and packing samples
Bestar hardware packaging Machine electronic components
How to pack Jeans hardware buckles fast and correct BSTV-450AZ 5
Bestar hardware packing Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7 inch colorful touch screen, the operation is more stable &reliable.
5. Work environment quiet, low noise, saving energy.
6. Each machine give full spare part for free as standard.
7. English and your native language touch screen display, intuitive and simple operation.
8. Suitable for kinds of Laminated films which hot sealable material roll film.
BESTAR hardware packing machine Main Machine Technical Parameters
BESTAR Multiheads Weigher Main Machine Technical Parameters
Machine type BSTV-350AZ BSTV-450AZ BSTV-550AZ BSTV-650AZ BSTV-750AZ
Film width Max Max.350mm Max.450mm Max.550mm Max.650mm Max.750mm
Film width range 100-350mm 180-450mm 220-550mm 280-650mm 320-750mm
Bag width 40-165mm 80-215mm 100-265mm 130-315mm 150-365mm
Bag length Max.260mm Max.300mm Max.400mm Max.450mm Max.500mm
Packaging speed 20-45bags/min 20-42bags/min 20-40bags/min 15-40bags/min 10-40bags/min
Measurement range 100-800g 100-1500g 200-2200g 500-3000g 500-5000g
Film thickness 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns
Voltage Power 220V, 50/60Hz, 6KW 220V, 50/60Hz, 6.5KW 220V, 50/60Hz, 6.8KW 220V, 50/60Hz, 7KW 220V, 50/60Hz, 7.2KW
Machine Weight 1000KG 1200KG 1380KG 1500KG 1600KG
Measuring form Multiheads Weigher Weighing
Air compressor Suggest 1. m³/min: minimum 1.0 2. Mpa: 0.5-0.8 3. KW: Min 7.5KW
Remark 1. Machine Voltage standard 220V, Single Phase. Could customize for 380V, Three Phases, etc.
2. The sizes mentioned above are meant for the main machine size.
Various bag types:
How to pack Jeans hardware buckles fast and correct BSTV-450AZ 6
Bestar hardware packing machine units include the following parts:
* Vibration: For Feeding Material
* Inclined hoist elevator: For Conveying Material
* Multi heads Weigher: For Weighing accuracy 99%