Automatic packaging machine weighing and packaging for granular foods BSTV-450AZ
Product Details:
Place of Origin: Foshan, China
Brand Name: Bestar Packaging
Certification: NB CE
Model Number: Bestar granule packaging machine BSTV-450AZ
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Bestar Packaging Machine
Packaging Details: standard export wooden case
Delivery Time: 15-20 working day
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30-50 sets per month
Contact Now
Detailed Product Description
Voltage & Power: 220V, 50/60HZ, 6.5KW Application: Granule Foods, Dry Fruits, Nuts, Dates, Cashew, Pistachio
Automatic Grade: Fully Automatic, Semi-automatic Type: Automatic Packing Machine
Bag Width: 80-215mm Bag Length: Max 300mm
Film Roll Diameter: Standard Max.320mm Film Thickness: 50-120 Microns
Warranty: 1 Year Function: Weighing, Filling, Sealing
Product Name: Automatic Weighing Packaging Machine Packing Speed: 80-90 Bags/min
Machine Material: Stainless Steel Machine Weight: 1200KGS
Contact Person: Rachel He Mobile/whatsapp: +86 13794095877
Wechat: Rachelbestar Skype: Rachel Bestar
Email: Bestarrachel@gmail.com E-mail: Rachel@bestarpackaging.com
Website: Www.verticalpackagingmachinery.com Youtube: Youtube.com/@bestarpackagingrachel
Twitter: Https://twitter.com/BestarRachelHe QQ: 1326935862
Automatic packaging machine weighing and packaging for granular foods
Full set packaging line including:
BSTV-450 packing main machine
14 heads dimple surface cheese weigher
Z-type elevator with vibration
Finished product conveyor
Checkweigher
Turntable
BSTV-450 packing main machine size range:
Film width: max 450mm
Bag width: max 215mm
Bag length: max 300mm
Bag type: pillow bag as standard, gusset bag as optional
Bestar food grain machine advantages:
Innovative design for Increase film width and heighten machine frame size, more strong.
Siemens PLC & 7inch touch screen control system
Panasonic servo motor and servo driver system
Weight accuracy up to 99%
Fast disassembly, easy to clean and maintain.
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Bestar granule packing machine pictures and packing samples
Bestar granule packaging Machine electronic components
Automatic packaging machine weighing and packaging for granular foods BSTV-450AZ 5
Bestar granule packing Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7 inch colorful touch screen, the operation is more stable &reliable.