Coffee bean packaging machine BSTV-550BZ
Product Details:
Place of Origin: Foshan, China
Brand Name: Bestar Packaging
Certification: NB CE
Model Number: Bestar quad packaging machine BSTV-550AZ
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Bestar Packaging Machine
Packaging Details: standard export wooden case
Delivery Time: 15-20 working day
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30-50 sets per month
Contact Now
Detailed Product Description
Voltage & Power: 220V, 50/60HZ, 6.8KW Application: Coffee Beans, Soy Beans, Peas, Peanuts, Beans, Rice
Automatic Grade: Fully Automatic, Semi-automatic Type: Automatic Packing Machine
Packaging Type: Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Pouch, Pillow Bag/Gusset Bag/Quad Bag Film Width: Max 550mm
Bag Width: 100-265mm Bag Length: Max 400mm
Film Roll Diameter: Standard Max 320mm Film Thickness: 50-120 Microns
Warranty: 1 Year Function: Weighing, Filling, Sealing
Product Name: Automatic Weighing Packaging Machine Packing Speed: 20-42 Bags/min
Machine Material: Stainless Steel Machine Weight: 1380KGS
Contact Person: Rachel He Mobile/whatsapp: +86 13794095877
Wechat: Rachelbestar Skype: Rachel Bestar
Email: Bestarrachel@gmail.com E-mail: Rachel@bestarpackaging.com
Website: Www.verticalpackagingmachinery.com Youtube: Youtube.com/@bestarpackagingrachel
Twitter: Https://twitter.com/BestarRachelHe QQ: 1326935862
Coffee bean packaging machine
1kg coffee bean packing machine with weighing and filling function
pure coffee bean packaging machine with PE film pouch bag
Automatic nature coffee bean packing machine for 500g, 1kg, 2kg
Stainless steel packing machine for coffee bean weighing packing and sealing
Latin America coffee bean packaging machine CE standard high quality
New design whole bean coffee packaging machine PE roll film
Arabica coffee bean doypack machine pouch bag stand bag
Fully automatic real bean coffee packing machine with 4-heads linear weigher
Multi-heads weigher packing machine pouch packaging for coffee beans
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Bestar quad packing machine pictures and packing samples
Coffee bean packaging machine BSTV-550BZ 3Coffee bean packaging machine BSTV-550BZ 4
Bestar quad packaging Machine electronic components
Coffee bean packaging machine BSTV-550BZ 5
Bestar quad packing Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7 inch colorful touch screen, the operation is more stable &reliable.
5. Work environment quiet, low noise, saving energy.
6. Each machine give full spare part for free as standard.
7. English and your native language touch screen display, intuitive and simple operation.
8. Suitable for kinds of Laminated films which hot sealable material roll film.
BESTAR quad packing machine Main Machine Technical Parameters
BESTAR Linear Weigher Main Machine Technical Parameters
Machine type BSTV-350BZ BSTV-450BZ BSTV-550BZ BSTV-650BZ BSTV-750BZ
Film width Max Max.350mm Max.450mm Max.550mm Max.650mm Max.750mm
Film width range 100-350mm 180-450mm 220-550mm 280-650mm 320-750mm
Bag width 40-165mm 80-215mm 100-265mm 130-315mm 150-365mm
Bag length Max.260mm Max.300mm Max.400mm Max.450mm Max.500mm
Packaging speed 20-45bags/min 20-42bags/min 20-40bags/min 15-40bags/min 10-40bags/min
Measurement range 100-800g 100-1500g 200-2200g 500-3000g 500-5000g
Film thickness 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns
Voltage Power 220V, 50/60Hz, 6KW 220V, 50/60Hz, 6.5KW 220V, 50/60Hz, 6.8KW 220V, 50/60Hz, 7KW 220V, 50/60Hz, 7.2KW
Machine Weight 960KG 1150KG 1320KG 1450KG 1500KG
Measuring form Linear Weigher Weighing
Air compressor Suggest 1. m³/min: minimum 1.0 2. Mpa: 0.5-0.8 3. KW: Min 7.5KW
Remark 1. Machine Voltage standard 220V, Single Phase. Could customize for 380V, Three Phases, etc.
2. The sizes mentioned above are meant for the main machine size.
Various bag types:
Coffee bean packaging machine BSTV-550BZ 6
Bestar quad packing machine units include the following parts:
* Vibration: For Feeding Material
* Z elevator: For Conveying Material
* Multi heads Weigher: For Weighing accuracy 99%