Latex paint automatic measuring and filling bag packaging machine BSTV-650P
Product Details:
Place of Origin: Foshan, China
Brand Name: Bestar Packaging
Certification: NBCE
Model Number: Bestar liquid packaging machine BSTV-650P
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: Bestar Packaging Machine
Packaging Details: standard export wooden case
Delivery Time: 15-20 working day
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30-50 sets per month
Contact Now
Detailed Product Description
Voltage & Power: 220V, 50/60HZ, 4KW Dimension(l*w*h): L1480*W1290*H1950mm
Certification: NBCE Automatic Grade: Fully Automatic, Semi-automatic
Type: Automatic Packing Machine Driven Type: Pneumatic
Measurement: 500-3000ml Film Width: Max 650mm
Bag Width: Max 315mm Bag Length: Max 500mm
Film Roll Diameter: Standard Max 320mm Film Thickness: 50-120 Microns
Warranty: 1 Year Function: Feeding, Sealing, Filling
Product Name: Automatic Vertical Powder Packaging Machine Packing Speed: 15-40 Bags/min
Machine Material: Stainless Steel Machine Weight: 800KGS
Contact Person: Rachel He Mobile/whatsapp: +86 13794095877
Wechat: Rachelbestar Skype: Rachel Bestar
Email: Bestarrachel@gmail.com Website: Https://www.verticalpackagingmachinery.com
Youtube: Youtube.com/@bestarpackagingrachel Facebook: Https://www.facebook.com/bestarpackagingrachel
QQ: 1326935862 Web: Https://www.bestarpackaging.com
Latex paint automatic measuring and filling bag packaging machine
Bestar liquid packaging machine model 650 packing size range:
Max film width 650mm
Max bag width 315mm
Max bag length 450mm
Suitable for 500-3000ml liquid packaging (depends on different liquid proportions)
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Applicated for packaging liquid for 500ml-3000ml.
Bestar liquid packing machine pictures and packing samples
Latex paint automatic measuring and filling bag packaging machine BSTV-650P 2
Bestar liquid packaging Machine electronic components
Latex paint automatic measuring and filling bag packaging machine BSTV-650P 3
Bestar Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7inch colorful touch screen, the operation is more stable & reliable.